Turystyka po pandemii - jak zmieni się sposób podróżowania? - Turystyka i gastronomia

Dodane: 08-06-2023 16:54

z danymi Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), w ubiegłym roku odnotowano spadek liczby turystów o niemal 74% w porównaniu z rokiem 2019, co oznaczała utratę prawie 1,1 biliona dolarów dla branży turystycznej.

W związku z tym, że pandemia COVID-19 nadal trwa, branża turystyczna powinna zmi

Turystyka po pandemii - jak zmieni się sposób podróżowania? - Turystyka i gastronomia Turystyka

Turystyka w dobie pandemii - obecna sytuacja

Od marca 2020 roku turystyka jest jedną z branż, która została najbardziej dotknięta przez wprowadzone na całym świecie restrykcje i regulacje w związku z COVID-19. Zgodnie erzyć się z wieloma wyzwaniami, które w znaczący sposób wpłyną na sposób podróżowania, w tym na wiarygodność i bezpieczeństwo konsumentów. Warto zadać sobie pytanie - jak zmieni się turystyka w dobie pandemii?

Zmiana w stylu życia z powodu pandemii

Pandemia COVID-19 mieszkańców całego świata zmusiła do zmiany stylu życia i pracy. Wraz z nakazem powszechnego noszenia maseczek, zachowania odpowiedniej odległości od innych, zapanowała moda na dezynfekowanie rąk, a przedmioty codziennego użytku wymagają dokładnej dezynfekcji. W związku z tymi zmianami w otaczającej nas rzeczywistości, ludzie przestaną podejmować ryzyko i będą się bardziej obawiać zarażenia, a co za tym idzie – z wracaniem do regularnych form turystyki. Podróżowanie będzie tylko pewne, jeśli wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa zostaną przestrzegane we wszystkich miejscach docelowych, a także w drodze do nich.

Zmiana stylu życia w dobie pandemii wpłynęła na nasze zainteresowania turystyczne – zamiast zwiedzania i bardziej skupiania się na aktywnościach, takich jak wycieczki rowerowe, kajakowe, paintball i wyjazdy we wspólnej grupie, pojawiła się większa potrzeba spokojnego odpoczynku w odizolowanych miejscach i podziwiania pięknych krajobrazów na łonie natury. W ciągu ostatniego roku zauważyliśmy rosnącą popularność ośrodków turystycznych, które umożliwiają kontakt z naturą, takich jak kempingi, glampingu czy domki w lesie czy górach.

Zmiana standardów hotelowych i procedur podróżnych

Pandemia COVID-19 zmusiła branżę turystyczną do wprowadzenia szeregu zmian w standardach hotelowych i procedurach podróżnych. Centralnym zagadnieniem stała się poprawa standardów higieny i bezpieczeństwa w celu zapewnienia klientom nie tylko komfortowego wypoczynku, ale również maksymalnej ochrony przed koronawirusem. W hotelach i innych obiektach z obowiązku stosowana jest dezynfekcja pomieszczeń, dezynfekcja powierzchni dotykowych, jak klamki, ławki czy przyciski, a także dezynfekcja wyposażenia i przestrzeganie zasad społecznej izolacji przez pracowników i klientów.

Kolejnym z ważnych aspektów zmiany w branży turystycznej będzie rozwój i wprowadzenie nowych technologii umożliwiających zdalne zarządzanie projektami oraz transakcjami. Wsparcie dla usług zdalnych jest kluczowe dla przyszłości branży turystycznej.

Podsumowując, pandemia COVID-19 spowodowała spadek liczby turystów w całym świecie, a także nakazała branży turystycznej wprowadzenie nowych standardów, w tym w zakresie bezpieczeństwa higienicznego. W tym kontekście zmieniają się preferencje turystów, którzy coraz częściej wybierają opcje odpoczynku na łonie natury zamiast typowych atrakcji turystycznych. Branża turystyczna musi odpowiednio przystosować się do tych zmian, wdrożyć nowe rozwiązania technologiczne, aby sprostać wymaganiom konsumentów i zmieniającym się potrzebom turystów.


http://turystyka-i-gastronomia.afalias.net.pl/